Menu

Jak pachnie piniądz

Cztery lata temu wyjechałam za granicę jako pielęgniarka do domu opieki. Opowiem Wam tutaj, jak wyglądały moje początki w Anglii, a także dylematy, z jakimi się zmagałam do momentu, w którym jestem teraz.

Wrzosowe Wzgórze

Dom opieki „Wrzosowe Wzgórze” - Perła Kociewia

polskanightingale

40 pokoi, trzy piętra. Własna restauracja i pralnia oferująca usługi dla podopiecznych i ich rodzin, jak również dla personelu i okolicznych mieszkańców i przejezdnych.

 lostplaces1801582_19201

home1438330_1920

Na parterze budynku znajdą Państwo restaurację oferującą zbilansowane, zdrowe posiłki, dostosowane do potrzeb pacjentów. Dwa pokoje dzienne. Jeden z telewizorem, tzw. „głośny”, w którym odpoczywać będą podopieczni chcący obejrzeć ulubiony serial, film czy posłuchać radia. Drugi - salon, na piętrze, zwany „cichym”. W nim można będzie posłuchać śpiewu ptaków, ponieważ nasz dom opieki słynie z posiadania stadka papużek falistych.

budgerigars1418581_1920

Na parterze znajduje się 8 pokoi jednooosbowych i 7 dwuosobowych. Są one przeznaczone dla pacjentów  mniej schorowanych, mogących się poruszać o własnych siłach.  Pozostałe pokoje dla podopiecznych znajdują się na piętrze – 15 pokoi jednoosobowych i 10 pokoi dwuosobowych.  10 pokoi jednoosobowych jest przeznaczonych dla pacjentów wymagających opieki paliatywnej. Są one położone w bliskim sąsiedztwie do dyżurki pielęlęgniarskiej, by personel mógł szybko reagować na wezwanie.

Trzy wykwalifikowane pielęgniarki zapewniają fachową pomoc i opiekę naszym podopiecznym 24 godziny na dobę. Kierują one zespołem siedmiu opiekunek w ciągu dnia. W ciągu nocy, spokojnego snu Państwa bliskich dogląda 5 opiekunek. Nasza placówka charakteryzuje się bardzo dobrą proporcją personelu do liczby podopiecznych, po to by zapewnić wysoką jakość opieki i jak najszybciej reagować na wezwania potrzebujących. Dbamy o podnoszenie kwalifikacji naszego personelu. Nasza placówka ma nowoczesny sprzęt (który również wypożyczamy do opieki domowej), a pracownicy są odpowiednio szkoleni do jego obsługi.

senior599806_1920

Rodziny pacjentów mogą odwiedzać swoich bliskich całodobowo. W razie pytań, nasze pielęgniarki, edukatorki wytłumaczą istotę choroby, zatrudniamy również specjalistkę od leczenia ran, opieki paliatywnej i uśmierzania bólu. Namawiamy rodziny do czynnego wdrożenia się w opiekę nad najbliższym, wyjaśnimy wątpliwości. Dzięki dźwigom i windom dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, umożliwimy spędzenie słonecznego dnia w naszym ogrodzie nawet osobom przykutym do łóżka.

dependent441408_1280

Na każdym z pięter budynku są 4 toalety i dwie łazienki – jedna z wanną ze specjalnym podnośnikiem umożliwiającym starszej osobie zażyć kąpieli. Druga z prysznicem. We wszystkich łazienkach stosujemy aromaterapię.

Nad porządkiem w  naszym domu opieki czuwają dwie zaufane panie sprzątające – do południa zajmują się one pokojami podopiecznych, po południu zostaje jedna pani, która odpowiada na nagłe potrzeby.

Możemy się poszczycić pięknym ogrodem, w którym znajdziecie państwo wiele ciekawych odmian roślin. Rodziny z pacjentami w słoneczny dzień mogą wypocząć w cieniu drzew na ławkach. Nad porządkiem w naszym ogrodzie i nie tylko zajmuje się na codzień pan Zenek – „złota rączka”. Możemy się pochwalić również naszym mini-ogródkiem i szklarnią. Tak, w sezonie mamy własne warzywa i owoce! Nasi podopieczni, Ci którzy byli zapalonymi działkowiczami, lubili prace w terenie sami zgłaszają się do pomocy w utrzymaniu porządku w ogródku. Starość nie musi być smutna – nasi pacjenci czują się potrzebni.

berry197084_1920

hedgehogchild1759027_1920

Na parę godzin dziennie przychodzi do nas studentka Kasia. Pomysłowa, na każdy dzień ma zaplanowaną nową rozrywkę na naszych podopiecznych. Kurs decoupage? Układanie bukietów? Wyszywanie? Rodziny mogą być zaskoczone pięknym, ręcznie zrobionym prezentem przez swojego dziadka/babcię.

hands2066551_1920

W niedzielę naszych podopiecznych odwiedza ksiądz, odprawia mszę w salonie domu opieki, tak by nawet osoby najbardziej schorowane mogły uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Towarzyszy mu muzykoterapeuta Janek – po mszy, zostanie jeszcze chwilę z naszymi pacjentami i personelem i wszyscy razem zaśpiewamy najbardziej znane piosenki.

Jesteśmy otwarci na wolontaruszy, studentów. Wychodzimy z założenia, że ucząc innych, uczymy się również od nich samych. Naszym celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby osób starszych.

W naszym domu opieki wszyscy traktujemy się wzajemnie z godnością, szacunkiem. Jak w kochającej się rodzinie. Kierujemy się współczuciem i poświęceniem dla drugiej osoby. Pamiętaj, u nas, Twój bliski jest w dobrych rękach.


love2066178_1920

 heide994120_19201

© Jak pachnie piniądz
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci