Menu

Jak pachnie piniądz

Cztery lata temu wyjechałam za granicę jako pielęgniarka do domu opieki. Opowiem Wam tutaj, jak wyglądały moje początki w Anglii, a także dylematy, z jakimi się zmagałam do momentu, w którym jestem teraz.

Inne

Festiwal Kawy w Trójmieście

polskanightingale

Trójmiasto... Do tego miejsca zawsze wracam z sentymentem. 5 lat studiów na Akademii Medycznej, a potem 3 lata pracy w szpitalu w Gdańsku wyrobiły we mnie przekonanie, że to tam jest moje miejsce. Podczas tych lat emigracji często  przyjeżdżam do Polski i z wielką przyjemnością zahaczam o trójmiejskie kafejki, w których spotykam się z przyjaciółmi. Tyle się zmieniło w ciągu ostatnich lat! Oczywiście na plus, wszędzie widać rozwój. Duże miasto daje wiele możliwości. Z tęsknotą wspominam gwar na  Jarmarku Dominikańskim czy inicjatywę „Weekend za pół ceny” - promocję,  która przyciągała fanów jedzenia w restauracji. 

Zaciekawiona jestem też nową inicjatywą – Festiwalem Kawy w dniach 22-28 maja. Oczywiście, jak chyba każda pielęgniarka, jestem smakoszem tego energetycznego napoju. Niejednokrotnie kawa dodawała mi energii, by przetrwać nocny, 12-godzinny dyżur. Najlepiej smakuje o 4 nad ranem, gdy pielęgniarce oczy się kleją ze zmęczenia. Podoba mi się kultura picia kawy „na mieście”. W Anglii jest to bardzo popularne. Niemalże na każdym rogu kawiarnie sieciowe zapraszają na aromatyczną expresso czy latte.

Niestety, przy polskich zarobkach pielęgniarskich regularne wyjścia do kawiarni nadszarpują  domowy budżet. Dlatego podoba mi się pomysł na Festiwal Kawy. W tym okresie będzie można skorzystać z ofert zniżkowych i wypić kawę za cenę nie wywołującą stresów :). Super!

Po więcej szczegółów odsyłam na stronę internetową festiwalu:

http://www.czasnakawetrojmiasto.pl

A na zakończenie wpisu w prezencie suchar, który już zna chyba każdy w naszym fachu!

 

Ile kaw dziennie wypija pielęgniarka?

 

sTRZYkawki :-D

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ PIELĘGNIAREK

polskanightingale

12 maja 1820 roku we Włoszech urodziła się Florence Nightingale. Pochodziła z  angielskiej, zamożnej, arystokratycznej rodziny. Gdy nadszedł czas dorastania i wyboru drogi życiowej, Florence przeraziła najbliższych, ogłaszając, że zamierza zostać pielęgniarką. Dlaczego? Ponieważ pielęgniarkami były wówczas głównie osoby z niższych warstw społecznych i prostytutki. Zajęcie to nazywano "haniebnym", nie dla osoby z wyższych sfer. Florence osiągnęła swój cel. Jako przełożona pielęgniarek szkoliła je i dbała o poziom moralny, by poprawić prestiż zawodu.

homepageslider1

Florence w trakcie swojej kariery zawodowej wydała wiele publikacji, zajmowała się statystyką, była działaczką społeczną. Wypracowała podstawy, na których opiera się współczesne pielęgniarstwo. Przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie wciąż możemy podziwiać pozostałości po tych czasach - znajduje się tam muzeum Florencji Nightingale. Szpital św. Tomasza nie jest miejscem przypadkowym. To tam Angielka założyła w 1860 roku pierwszą szkołę dla pielęgniarek i położnych.
Dlaczego własnie dzisiaj wspominam o patronce pielęgniarstwa? Ci, którzy wykonują ten zawód, wiedzą. Jednakże ten blog nie jest przeznaczony jedynie dla pielęgniarek. Jest dla każdego, kto jest choć odrobinę ciekawy tej profesji, dla każdego, kto był w szpitalu i widział naszą pracę.

Dzisiaj, 12 maja, przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Jest on równocześnie rocznicą urodzin Florencji Nightingale. Pracując w Anglii, zauważyłam, że każdy Anglik zna tę postać. Czy dlatego, że w 1907 właśnie jej, jako pierwszej kobiecie w historii, przyznano brytyjski Order Zasługi? Czy może dlatego, że jej wizerunek był na banknotach 10-funtowych? 

FlorenceNightingalepict005

Wracając do 12 maja, do Dnia Pielęgniarek i Położnych. 

Składam swoim koleżankom i kolegom po fachu najserdeczniejsze życzenia. Pielęgniarki, które sama spotkałam na swojej drodze, od których tak wiele się nauczyłam, są osobami dobrymi, ciepłymi, cierpliwymi, opanowanymi i empatycznymi. Są osobami mającymi niezwykłą odporność psychiczną, a jednocześnie są wrażliwe na krzywdę ludzką. Rozumieją potrzeby drugiego człowieka, są prawdziwymi profesjonalistkami. Jesteście wspaniałe! 

W tym dniu życzę Wam wszystkim spełnienia marzeń, byście zawsze odnajdywały (mimo ciężkiej sytuacji pielęgniarstwa na tle finansowym w Polsce) radość w tym, co robicie. Powodzenia w życiu osobistym i zawodowym!


Życzy
Paula :-*

roses1229148_1920

© Jak pachnie piniądz
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci