Menu

Jak pachnie piniądz

Cztery lata temu wyjechałam za granicę jako pielęgniarka do domu opieki. Opowiem Wam tutaj, jak wyglądały moje początki w Anglii, a także dylematy, z jakimi się zmagałam do momentu, w którym jestem teraz.

Jolanta we Włoszech

polskanightingale

Co Cię skłoniło do wyjazdu z Polski i dlaczego wybrałaś Włochy?

Być może to się wyda dość dziwne, ale chciałam poznać kraj Paganiniego i Leonarda Da Vinci. W tym czasie zaczęto zwalniać pielęgniarki w szpitalu, w którym pracowałam (popadał w długi, były też plany na prywatyzację). Nie bałam się tego... Kierowałam się chęcią zmiany w życiu. Udowodniłam sobie, że potrafię. 

Języka włoskiego uczyłam się w Polsce. Firma, która mnie rekrutowała, znajduje się we Wrocławiu. Praca, rodzina, wyjazdy do Wrocławia. Miałam bardzo dużo na głowie. Sama wychowywałam dwoje dzieci - syn miał 10 lat, córka 18.

Do Włoch pojechałam sama. Musiałam najpierw wynająć mieszkanie, poczuć się pewniej i później ściągnąć dzieci. Na początek dali mi 8-miesięczny kontrakt. Co dwa miesiące jeździłam do Polski na 5 dni. Bywało tak, że mogłam wziąć tylko 3 dni urlopu, więc jednego dnia przyjeżdżałam, miałam dzień wolny i następnego dnia leciałam z powrotem.

Gdy wyjechałam, córka studiowała, syn był pod opieką mojej starszej siostry i moich rodziców. Jak miał 13 lat wzięłam go do Włoch. Zaczął szkołę średnią. Po roku wrócił do Polski. Nie potrafił się odnaleźć w obcym kraju. Włosi to trudny naród, zwłaszcza na północy. Syn bardzo to przeżył. 

Tak widzę Włochów z północy, czują się lepsi od tych z południa. Nawet bywa tak, że jadąc na południe, zabierają własne jedzenie. Ludzi tam nazywają "Terrone" - to wyraz pochodzący od słowa terra, czyli "ziemia". Południowcy są dla tych z północy wieśniakami.

cinqueterre340348_1920

Czy łatwo dostać pracę we Włoszech w pielegniarstwie, czego wymaga pracodawca?

Jestem pielęgniarką w RSA, co oznacza Residenza Sanitaria Assistenziale... coś na zasadzie między szpitalem a domem spokojnej starości.

Pracę dostałam przez agencję. Wszystko zależy od znajomości języka. Znasz, to na północy. Jeżeli tylko tak sobie, to południe, Mnie się udało dostać pracę na północy.

Agencja najczęściej zapewnia pracę w miejscach, gdzie jest mało kandydatów. Ja dostałam się na psychiatrię z demencją. Odeszłam po 8 miesiącach, płacąc im 1000 euro za zerwanie kontraktu. Obecnie pracuję 11. rok w RSA, ale już szukam innej placówki. Po zmianie dyrektora weszło dużo negatywnych zmian. Wprowadza się coraz więcej biurokracji, zostawiając opiekę nad pacjentem na samym końcu.

dolomites2186052_1920

Czy włoski pacjent bardzo się różni od polskiego? Jak jesteś traktowana przez swoich pacjentów/podopiecznych?

Myślę, że jak każda osoba, która wyemigrowała, musi zdobyć zaufanie swoich podopiecznych. Nie znając dobrze języka, często posługiwałam się słownikiem. Na szczęście nikomu to nie przeszkadzało. Pacjenci często myśleli, że jestem lekarzem, bądź myśleli, że pracuję w aptece. Gdy już się poznaliśmy, zwracaliśmy się do siebie po imieniu (co jest nietypowe, bo podopieczni byli zazwyczaj w starszym wieku). Są też osoby, które ciągle używają określenia "pani doktor" w stosunku do mojej osoby. Myślę, że to dlatego, że nie zajmuję się higieną pacjenta, nie zmieniam pampersów, nie robię toalety. Robią to "asy", czyli pomoc pielęgniarska. Z pewnością ma to wpływ na to, jakim szacunkiem mnie darzą i jak się do mnie zwracają. 

venice2222510_1920

Czy w przyszłości chcesz wrócić do Polski? Co skłoniłoby Cię do powrotu do kraju i pracy w wyuczonym zawodzie?

Tak, wrócę!

Rozkochałam mojego męża w Polsce. Oboje marzymy o domku na polskiej wsi, z dala od cywilizacji. Moją karierę pielęgniarki chcę zakończyć we Włoszech... po tym, co czytam w internecie na temat naszego zawodu w Polsce, skóra mi cierpnie. Co się dzieje z polskimi pielęgniarkami? Ciągłe kłótnie o różnice w kształceniu, licea medyczne czy studia. Nie ma przecież różnicy w wykonywanej pracy. We Włoszech pracuję z trzema chłopcami po studiach, mamy te same obowiązki i wynagrodzenie.

eat1237431_1920

Czy poleciłabyś Włochy jako kierunek do emigracji zarobkowej? Co Ci się w tym kraju podoba a co nie? Jakie są według Ciebie plusy i minusy emigracji?

Otóż nie polecam Włoch jako kraju do emigracji zarobkowej. Tutaj, pod względem finansowym, żyje się podobnie jak w Polsce. Pielęgniarka zarabia przeciętnie od 1300 do ok. 2000 euro, ale droższe są koszty utrzymania. Chcesz mieć więcej, to szukasz dodatkowej pracy. Ja tego nie robię. Wole cieszyć się życiem. Wyjeżdżając, nie myślałam o wzbogaceniu, bardziej o zmianie w życiu. Nie należę do osób, które dążą do super auta czy ubrań od Armaniego. Cieszy mnie to, co mam. Uwielbiam chodzić na boso po łące i zbierać kwiaty, które zdobią potem kuchenny stół.

Co mi się podoba u Włochów? Ich poczucie humoru, to, że lubią się bawić. Często celebrują np. święto ziemniaka, dyni czy czereśni. Są narodem bardzo otwartym. Goście są zawsze mile widziani, o każdej porze dnia i godziny. Są bardzo pomocni. Osobiście, spotkałam się z dużą sympatią z ich strony. Jakich cech nie lubię? Włosi nie są punktualni, są zbyt rozgadani. W restauracji jest jeden wielki szum. Włoska młodzież nie ustąpi miejsca w autobusie starszej pani czy kobiecie w ciąży. Widziałam to kilka razy. Może to kwestia wychowania... No i jak masz iść cos załatwić do urzędu czy na pocztę to lepiej wziąć ze sobą książkę do poczytania, bo wszystkie sprawy załatwia się bardzo powoli. W sierpniu żadne biuro nie pracuje bo to dla nich czas urlopu. 

Plusem emigracji jest poznanie innej kultury, języka i zwiedzanie. Jej minusy odczuwam bardzo dotkliwie: utrata rodziny, brak przyjaciół, tęsknota za najbliższymi. Dla mnie te mi minusy są ogromne. Do tego się dochodzi po czasie... Kiedy zdajesz sobie sprawę, co miałaś w swoim rodzinnym kraju...

Czasami czuje się jak bohater z "Alchemika" Paulo Coelho... Jak wędrujący pasterz, który po wielu przeżyciach dociera do samego siebie. Wierzę, że wrócę do Polski, ale muszę jeszcze we Włoszech dopracować do jakieś skromnej emerytury. Marzę o domku na wsi, posiadaniu paru kur, kozy. Może to śmieszne, ale brakuje mi polskiego, czystego powietrza.

Interesują Cię Włochy jako kierunek emigracji? Masz inne pytanie dotyczące pracy w tym kraju? Napisz: polskanightingale@gmail.com

 sunset2377259_1920

 

Wróć do strony: Światowe pielęgniarki

Wróć do strony głównej  

 

© Jak pachnie piniądz
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci